Jak vybrat správný koupelnový ventilátor

Nevíte si rady, jak vybrat ventilátor do koupelny? Zde najdete několik základních pravidel, kterými byste se měli řídit.

 panasonic-whispergreen-select-pick-a-flow-bath-fan.jpg

Ať už stavíte nový dům nebo jen plánujete rekonstrukci bytu, výběr ventilátoru je vždy zásadní. Tyto ventilátory totiž musí dobře splňovat svoji funkci, ale zároveň jsou i designovým doplňkem.

Koupelna je v tomto ohledu o mnoho náročnější, než ostatní pokoje. Nevětraný prostor v koupelně je náhlý na vlhkost a následnou tvorbu plísní. Proto buďte při výběru opravdu pečliví.

 

Jak vybrat správný průměr potrubí?

Velikost potrubí se odvíjí od velikosti odvětrávaného prostoru a následné trasy. Pro koupelnu o velikosti např. 3 m x 3 m x 2,5 m bude stačit použít potrubí s průměrem 100 mm. Velikost tohoto otvoru pro potrubí je důležité znát ještě před koupí samotného ventilátoru. Ventilátor se pak jednodušše nasune do potrubí a přišroubuje.

 

Jak vybrat správný výkon ventilátoru?

Výkon ventilátoru se opět odvíjí od velikosti odvětrávané místnosti - v našem případě koupelny, a následné délky trasy až k výstupu do venkovních prostor. Při trase do 3 metrů vybíráme mezi tzv. axiálními ventilátory. Axiální ventilátory jsou určeny právě pro krátkou vzduchotechnickou trasu s nízkou tlakovou ztrátou. Obsahují oběžné kolo, které tlačí vzduch z místnosti ven. 

Pokud je trasa vedení vzduchu delší než 3 metry, musíme vybírat z ventilátorů radiálních. Tyto ventilátory jsou určeny pro delší vzduchotechnické trasy a pro trasy s větší vzduchovou ztrátou. Oběžné kolo se skládá z většího počtu lopatek, které zlepšují sání a výtlak vzduchu po ose. 

 

Kam vést odsávaný vzduch? 

Možností, kam lze vést odsávaný vzduch je několik. Může to být pouze přes obvodovou zeď rovnou na fasádu. Tato trasa bývá nejúčelnější a nejjedodušší. Další možností je odtah vzduchu na střechu. Tam je ale nutné dodržet několik základních pravidel (viz.níže). Pokud bydlíte v panelovém domě, nejčastěji se odsátý vzduch tlačí do centrálních šachet.

 

Je nutné dávat do trasy klapku?15-1.jpg

V každém případě je lepší, pokud klapku použijete. Zamezíte tak zpětnému chodu odsátého vzduchu. Pokud bydlíte v panelovém domě, zamezíte tím nepříjemnému zápachu, který by se k Vám mohl dostat z okolních bytů.

 V naší nabídce naleznete ventilátory jak s automatickou klapkou, plastovou klapkou, tak i ventilátory bez klapky. Tam je nutné zakoupit zpětnou klapku zvlášť.

Ventilátory s automatickou klapkou obsahují lamely, které se začnou po uvedení do chodu samy otevírat. Po vypnutí se samy zavřou.

Zpětná klapka se instaluje do vzduchotechnické trasy a otevře se pouze v případě, že je ventilátor zapnutý. Při vypnutém ventilátoru se zaklapne a odsátý vzduch už nepustí zpět do mísnosti.

 

Mohu použít stejný ventilátor na stěnu i do stropu?

V případě, že ventilátor bude umístěn do stropu, je důležité dodržet dvě základní pravidla.

1) Instalovaný ventilátor by měl mít zabudovaná kuličková ložiska. Kuličková ložiska zvládají vyšší zatížení ventilátoru a zaručují jeho delší životnost.

2) Pokud ventilátor obsahuje zpětnou klapku, je nutné ji vyjmout a použít jinde v trase, kde je vhodnější umístit ji do vodorovné polohy. Ideální variantou do stropu je ventilátor s automatickou klapkou.

 

Co dělat, když se do trasy nevejde kruhové potrubí ?

V případě, že jste limitováni místem a nelze vést kruhovou vzduchotechnickou trasu, není problém tuto trasu převést na hranaté potrubí. Důležité je ale zachovat stále stejný průměr odtahu. Pokud by se přecházelo z většího průměru na menší, hrozí snížení výkonu ventilátoru a zároveň se zvýší hlučnost.

Příklad:

Pokud výstup ventilátoru je 100 mm, vedení kruhového potrubí musí být ø 100 mm a přechod na hranaté potrubí opět takových rozměrů, kterými nebude zmenšen průtok vzduchu.

 

Co když se bude v potrubí srážet voda?

Pokud je vedení vzduchotechnické trasy vodorovně pouze přes zeď, stačí jen mírný sklon potrubí směrem k výfuku. Pakliže vzduchotechnická trasa vede směrem vzhůru, je třeba vytvořit odkap, kam případný kondenzát odteče. Zároveň doporučujeme použít izolované potrubí nebo jakoukoliv jinou izolaci, aby změny teplot nebyly tak velké a tím pádem nedocházelo k nadměrnému vzniku kondenzátu.

 

 

 ODKAP_NA_STRECHU.png