Jak vybrat správný koupelnový ventilátor

Nevíte si rady, jak vybrat ventilátor do koupelny? Zde najdete několik základních pravidel, kterými byste se měli řídit.

 panasonic-whispergreen-select-pick-a-flow-bath-fan.jpg

Ať už stavíte nový dům nebo jen plánujete rekonstrukci bytu, výběr ventilátoru je vždy zásadní. Tyto ventilátory totiž musí dobře splňovat svoji funkci, ale zároveň jsou i designovým doplňkem.

Koupelna je v tomto ohledu o mnoho náročnější, než ostatní pokoje. Nevětraný prostor v koupelně je náhlý na vlhkost a následnou tvorbu plísní. Proto buďte při výběru opravdu pečliví.

 

Jak vybrat správný průměr potrubí?

Velikost potrubí se odvíjí od velikosti odvětrávaného prostoru a následné trasy. Je tedy třeba si spočítat m³ odvětrávané místnosti. Výpočet se prování délka x šířka x výška. Následně je třeba výsledek vynásobit koeficientem pro danou místnost. V případě koupelny musíme výsledek vynásobit x 5. Tím zjistíme požadovaný průtok vzduchu. Pro koupelnu o velikosti např. 3 m x 3 m x  2,5 m (tzn. 22,5 m³ x 5 = 112,5 m³/ hod.) bude stačit použít potrubí s průměrem 100 mm. Velikost tohoto otvoru pro potrubí je důležité znát ještě před koupí samotného ventilátoru. Ventilátor se pak jednodušše nasune do potrubí a přišroubuje.

 

Ø100……………..cca 100 m³

Ø125 (120)…...cca 150-180 m³

Ø150…………..…cca 250-290 m³

 

Jak vybrat správný výkon ventilátoru?

Výkon ventilátoru se opět odvíjí od velikosti odvětrávané místnosti - v našem případě koupelny, a následné délky trasy až k výstupu do venkovních prostor. Jak si vypočítáme požadovaný průtok vzduchu už víme z předchozího kroku. Délka trasy hraje ale zásadní roli. Při trase do 3 metrů vybíráme mezi tzv. axiálními ventilátory. Axiální ventilátory jsou určeny právě pro krátkou vzduchotechnickou trasu s nízkou tlakovou ztrátou. Obsahují oběžné kolo, které tlačí vzduch z místnosti ven. 

Pokud je trasa vedení vzduchu delší než 3 metry, musíme vybírat z ventilátorů radiálních. Tyto ventilátory jsou určeny pro delší vzduchotechnické trasy a pro trasy s větší vzduchovou ztrátou. Oběžné kolo se skládá z většího počtu lopatek, které zlepšují sání a výtlak vzduchu po ose. 

Co můžeme poradit? Pokud je pro Vás volba axiálního ventilátoru zásadní (např. z designového hlediska), je třeba volit větší průměr potrubí a zároveň i ventilátoru. S průměrem roste výkon. Pokud si nebudete jisti, rádi Vám s výběrem poradíme.

 

Kam vést odsávaný vzduch? 

Možností, kam lze vést odsávaný vzduch je několik. Může to být pouze přes obvodovou zeď rovnou na fasádu. Tato trasa bývá nejúčelnější a nejjedodušší. Další možností je odtah vzduchu na střechu. Tam je ale nutné dodržet několik základních pravidel (viz.níže). Pokud bydlíte v panelovém domě, nejčastěji se odsátý vzduch tlačí do centrálních šachet, kde je již centrální odtah. Proto Vám budou stačit pouze malé, axiální ventilátory na krátkou trasu. 

 

Je nutné dávat do trasy klapku?15-1.jpg

V každém případě je lepší, pokud klapku použijete. Zamezíte tak zpětnému chodu odsátého vzduchu. Pokud bydlíte v panelovém domě, zamezíte tím nepříjemnému zápachu, který by se k Vám mohl dostat z okolních bytů.

 V naší nabídce naleznete ventilátory jak s automatickou klapkou, plastovou klapkou, tak i ventilátory bez klapky. Tam je nutné zakoupit zpětnou klapku zvlášť.

Již několikrát se nám osvědčila vzduchotěsná klapka KZK, která je vhodný zejména do panelových domů. 

Ventilátory s automatickou klapkou obsahují lamely, které se začnou po uvedení do chodu samy otevírat. Po vypnutí se opět samovolně uzavřou.

Zpětná klapka se instaluje do vzduchotechnické trasy a otevře se pouze v případě, že je ventilátor zapnutý. Při vypnutém ventilátoru se zaklapne a odsátý vzduch už nepustí zpět do mísnosti.

Naše rada: Při instalaci prosím dbejte na správný směr proudu vzduchu. Při špatné instalaci zpětné klapky nebude správně fungovat!

 

Mohu použít stejný ventilátor na stěnu i do stropu?

V případě, že ventilátor bude umístěn do stropu, je důležité dodržet dvě základní pravidla.

1) Instalovaný ventilátor by měl mít zabudovaná kuličková ložiska. Kuličková ložiska zvládají vyšší zatížení ventilátoru a zaručují jeho delší životnost.

2) Pokud ventilátor obsahuje zpětnou klapku, je nutné ji vyjmout a použít jinde v trase, kde je vhodné ji umístit vodorovně. Pokud takovouto možnost nemáte, ideální variantou do stropu je ventilátor s automatickou klapkou.

 

Co dělat, když se do trasy nevejde kruhové potrubí ?

V případě, že jste limitováni místem a nelze vést kruhovou vzduchotechnickou trasu, není problém tuto trasu převést na hranaté potrubí. Důležité je ale zachovat stále stejný průměr odtahu. Pokud by se přecházelo z většího průměru na menší, hrozí snížení výkonu ventilátoru a zároveň se zvýší hlučnost.

Příklad:

Pokud výstup ventilátoru je 100 mm, vedení kruhového potrubí musí být ø 100 mm a přechod na hranaté potrubí opět takových rozměrů, kterými nebude zmenšen průtok vzduchu.

 

Co když se bude v potrubí srážet voda?

Pokud je vedení vzduchotechnické trasy vodorovně pouze přes zeď, stačí jen mírný sklon potrubí směrem k výfuku. Vyústění na fasádě můžete řešit našimi nerezovými mřížkami s okapničkou. Okapnička zamezí stékání kondenzátu po fasádě. 

Pakliže vzduchotechnická trasa vede směrem vzhůru do podkroví, je třeba vytvořit odkap, kam případný kondenzát odteče. Zároveň doporučujeme použít izolované potrubí nebo jakoukoliv jinou izolaci, aby změny teplot nebyly tak velké a tím pádem nedocházelo k nadměrnému vzniku kondenzátu.

 

(pozn. Více o tvorbě kondenzátu a jak se s ním vypořádat si přečtěte v našem článku "Víte co to je kondenzát? ")

 

Přídavné funkce ventilátoru

V dnešní době již většina ventilátorů na trhu má i svoje přípavné funkce. 

Nejčastěji využívanou přídavnou funkcí je tzv. časovač - časový doběh. Přímo na ventilátoru si nastavíte časový doběh cca od 0-20 minut. Jednodušše řečeno, časový doběh využijete tehdy, když po odchodu z místnosti (sprchy, WC) chcete, aby byl ventilátor ještě nějakou dobu v provozu. Po stanovené době se ventilátor sám vypne.

 

Další přídavnou funkcí je hygrostat neboli čidlo vlhkosti. Tuto funkcni ocení zejména ti, kteří mají v místnosti vysoké procento vlhkosti a tudíž i sklony k plísním apod. Na hygrostatu si nastavíte, při jakém procentu vlhkosti by se měl ventilátor samovolně uvést do provozu. 

 

Ventilátorů je nepřeberné množství, avšak vybrat ten správný, je někdy oříšek.

Pokud si stále nevíte rady a rádi byste zkonzultovali svůj požadavek, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám s výběrem poradíme. 

Pro začátek se můžete inspirovat ZDE.

ODKAP_NA_STRECHU.png